Tanulmányi út

Milyen jogai és kötelezettségei vannak az Erasmus+ hallgatónak?

Mit értünk "képzési ciklus" alatt?
Mit értünk tanulmányút alatt?
Tanulmányi szerződés
A beszámítást megkönnyítő lehetőségek
Jelentkezési lapok
Hosszabbítás, keresztfélév, intézménycsere
Visszalépés

 

 Milyen jogai és kötelezettségei vannak az Erasmus+ hallgatónak?

1. TVSZ és annak ügyrendje – intézményi szinten szabályozza. Erasmus+ ösztöndíjat kizárólag aktív jogviszonyban lévő hallgató kaphat. Jogait és kötelezettségeit a TVSZ és annak ügyrendje szabályozza. Az ügyrend a  Neptun oldalon a szabályzatoknál található, valamint itt letölthetőAz aktív jogviszony kizárólag a szakmai gyakorlatra menő friss diplomások esetén nem kötelező, részleteket, egyéb megkötéseket lásd a Fiatal diplomások szakmai gyakorlata Erasmus+ ösztöndíjjal pontban. 

Mennyit kell fizetnem, ha költségtérítéses vagyok? Átsorolhatnak-e, ha nincs elég kreditem kintről? - itt a válasz ezekre a fontos kérdésekre!

2. Hallgatói Mobilitási Alapelvek – minden Erasmus+ hallgatóra érvényes, 

3. Az E+ hallgatói jogokat és kötelezettségeket az Erasmus+ Hallgatói Charta tartalmaza, IDE kattintva tudod letölteni.

Mit értünk "képzési ciklus" alatt?

Képzési ciklus alatt a tanulmányok szintjéhez tartozó teljes időszakot értjük. Tehát a teljes BSc/BA tanulmányi időszak egy ciklusnak számít, ugyanígy a teljes MSc/MA és a PhD tanulmányi időszak is egy-egy ciklus.

Mit értünk tanulmányút alatt?

A hallgató párhuzamosan két intézmény hallgatója - a küldő Óbudai Egyetem és valamelyik partner intézmény, mint fogadó beiratkozott hallgatója. Ez azt jelenti, hogy mindkét egyetem hallgatóira vonatkozó jogok megilletik és mindkét egyetem kötelezettségeinek eleget kell tenni.

A hallgató lehetőségei a kinti tanulmányokkal kapcsolatban:

1. Tárgyakat vesz fel, melyekből kint vizsgázik, és itthon ezeket lehetőség szerint elismerteti, valamint a krediteket beszámíttatja.
2. Projektmunkára megy ki.
3. Kint írja a diplomamunkáját.

Tanulmányi szerződés

Az egyik legfontosabb okmány a pályázat során. Ez a szerződés szabályozza, hogy a hallgató mit köteles teljesíteni külföldön, és az ott megjelölt tárgyakat, projektet, diplomamunkát a küldő intézménynek sikeres teljesítés esetén be kell számítani. A tanulmányi szerződést a kint töltött első hónap végéig lehet módosítani.

A beszámítást megkönnyítő lehetőségek

Időben és tudatosan kell készülni az Erasmus+ tanulmányútra, és félretenni erre az időszakra néhány olyan tárgyat is, amik minden komplikáció nélkül beszámíthatók: például a kritériumtárgy, valamint a szabadon választható tárgyak. Ha egy szaktárgyból eredményesen vizsgázott külföldön, akkor ez mindenképp beszámítható kritériumtárgynak, akkor is, ha itthon még nem vehette volna fel a hallgató.

Jelentkezési lapok

Az általánosan használatos, mindenkire igaz jelentkezési lapok mellett a legtöbb intézmény saját jelentkezési lapot készített.

Hol találhatók meg ezek? Ha megküldték számunkra az információt, vagy magát a jelentkezési lapot, akkor kitesszük az intézményhez a megjegyzés rovatba. Ez ritkán fordul elő. Általában a partner intézmény honlapján, az International, vagy valami hasonló hívószó alatt találhatók meg az információk.

Vigyázat: Az Erasmus+ diák az "Exchange student" kategóriába tartozik, aki csak rövidebb időre megy tanulni a partnerhez. Ennek megfelelő jelentkezési lapot kell kiválasztani!

A jelentkezéssel kapcsolatos információk gyakran csak a partner iskola angol nyelvű honlapján találhatók meg.

Egyre több partner intézménynek rendelkezik online jelentkezési lappal, felülettel. Csak akkor szabad kitölteni, ha már megvan az itthoni jóváhagyás a kiutazáshoz.

Hosszabbítás, keresztfélév, intézménycsere

Az Erasmus+ ösztöndíjas időszak hosszabbítási feltételei:

1. Keresztféléves hosszabbításra (tavaszi félévben kezd, és őszi félévre hosszabbításra) az Erasmus+ keretein belül van lehetőség, de ebben az esetben újra kell pályázni a hallgatónak.
Amire ügyelni kell: egy tanulmányi cikluson belül max 12 hónapja van mindenkinek, tanulmányi és szakmai gyakorlatos ösztöndíjra együtt. Egy tanulmányi cikluson belüli újrajelentkezés esetén ha túljelentkezés van, akkor az új jelentkezőket preferáljuk.

2. Őszi féléves ösztöndíj hosszabbítható, ha van az Óbudai Egyetemnek még szabad kerete, vagy ha a hallgató tudja vállalni a finanszírozást, akár saját keretre, akár egyéb ösztöndíjat szerezve.  A hosszabbítás azonban csak abban az intézményben lehetséges, ahol a hallgató megkezdte kinti tanulmányait, valamint az őszi féléves TANULMÁNYI KÖTELEZETTSÉGEIT SIKERESEN TELJESÍTETTE.

3. Az őszi félév folytatásaként lehetőség van a tavaszi félévben szakmai gyakorlatra. Ha fizetős munkahelyet talál a hallgató, akkor elég a kinti tanulmányok ideje alatt, az őszi félév folyamán jelentkezni, de: célszerű már a tavaszi jelentkezéskor, a tanulmányi jelentkezéssel egyidőben beadni egy szakmai gyakorlatos jelentkezést annak, aki biztos abban, hogy ezt a pályázati formát is igénybe szeretné venni.

4. Intézményváltás: Tanéven belül nem támogatjuk. Mindenkinek joga van kihasználni a ciklusán belüli 12 hónapot, ezért joga van jelentkezni a következő tanévre egy másik intézménybe. Prioritást az elbíráláskor túljelentkezés esetén az első alkalommal pályázók élveznek.

Visszalépés

A visszalépést e-mailben kell jelezni a kari koordinátor felé, valamint az outgoing@uni-obuda címen az intézményi koordinátornak, részletes indoklás mellett.